Menu

Menu

ForsideNyhederKalenderKultur I ØlgodHjemmesiderNyt KulturhusKultur husets VennerKulturdageneSkulptur ØlgodDrabanterneØlgod MuseumsforeningStrellev SognebladHandel & ErhvervLedige erhvervslejemålGaveportalOmBliv medlemMedlemmerButikker til salgKontaktButikkernes åbningstiderGavekortUdviklingsrådetMereBolig Syd vestLegepladser Ældre sagenØlgod BorgerforeningØlgod Byskovs VennerØlgod LægehusØlgod SundhedshusBosætningUdviklingsplanerInstitutionerForeningerVigtige tlf.nr.Bo i ØlgodDødsannoncerKalenderNyt KulturhusGårdeKrusbjergLindbjergStrellev
Ølgod
Foto:

110 kvinder deltog i dag i arrangementet “Kun for kvinder” på Hotel Hjedding.

Efter smørrebrød og hyggeligt samvær hørte deltagerne om livet og døden på hospice.

Dagen begyndte med smørrebrød og hyggeligt samvær omkring bordene, inden der var foredrag med Ragnhild Rabjerg Madsen.

Hun fortalte om livet og døden på hospice og gav deltagerne et indblik i hverdagen på et hospice og de tanker og oplevelser, der følger med, når mennesker nærmer sig livets afslutning.

Værter for arrangementet var Ældre Sagen i det gamle Ølgod Kommune, som kunne glæde sig over den store opbakning til arrangementet.

Tirsdag 29 Sep 2026 - Peder Kristensen