Menu

Menu

ForsideNyhederKalenderKultur I ØlgodHjemmesiderNyt KulturhusKultur husets VennerKulturdageneSkulptur ØlgodDrabanterneØlgod MuseumsforeningStrellev SognebladHandel & ErhvervLedige erhvervslejemålGaveportalOmBliv medlemMedlemmerButikker til salgKontaktButikkernes åbningstiderGavekortUdviklingsrådetMereBolig Syd vestLegepladser Ældre sagenØlgod BorgerforeningØlgod Byskovs VennerØlgod LægehusØlgod SundhedshusBosætningUdviklingsplanerInstitutionerForeningerVigtige tlf.nr.Bo i ØlgodDødsannoncerKragerisKalenderNyt KulturhusGårdeKrusbjergLindbjergStrellev
Video:

Datacenter, Krageris Ølgod – dansk TSL-medarbejder overvejer at slå sig ned i Ølgod.

Filmklip fra den 15-10-2026

Fik en snak med en Dansk TSL-medarbejder, som overvejer at flytte til Ølgod. Han bor i øjeblikket i Silkeborg, men har fået øjnene op for mulighederne i Ølgod. Han har især kig på de nye lejligheder på Østerbro i Ølgod. Det er glædeligt at opleve, at Ølgod allerede tiltrækker interesse som et attraktivt sted at bosætte sig.

Samtidig er der godt gang i arbejdet ude i byggeområdet. Her er man i fuld gang med at etablere den nye adgangsvej til arbejdsområdet. Det bliver spændende at følge den videre udvikling i Krageris.

Se mere HER...

 

LocalNews

Fredag 16 Oct 2026 - Peder Kristensen