Menu

Menu

ForsideNyhederKalenderBo i ØlgodHandel & ErhvervGaveportalGavekortOmBliv medlemMedlemmerButikker til salgKontaktLedige erhvervslejemålButikkernes åbningstiderBorgerforeningBestyrelse og organisationBliv medlem herForeningens formålVores vedtægterUdviklingsrådByerFormålØU filmHvem er vi?OrganisationProjekterMøder - ReferaterVedtægterÅrsmøderMereLegepladser Ølgod Byskovs VennerØlgod KulturhusKulturdageneSkulptur ØlgodBosætningUdviklingsplanerInstitutionerForeningerVigtige tlf.nr.Værd at se
Organisation
Se fordelingen af arbejdsopgaver og ansvarfordelingen nedenfor...
Default image

ØLGOD UDVIKLINGSRÅD                       

Konstituering 29. marts 2022                  

 

Formand, Inga Andersen

- Dagsorden til rådsmøder og årsmøde.

- Udsendelse af indkaldelser/dagsorden, modtager afbud.

- Reservation af lokale.

- Mødeleder ved ØU’s rådsmøde.

- Officiel talsmand for ØU.

- Udarbejde diverse rapporter og redegørelser.

- PR i samråd med Forretningsudvalget.

- Medlem af forretningsudvalget

 

Næstformand, Leif Poulsen

- Stedfortræder for formanden

- Medlem af forretningsudvalget

 

Sekretær, Kristian Siggaard

- Udarbejde referat fra ØU’s rådsmøder og årsmødet.

- Udsendelse af mødereferat med event. bilag.

- Udsendelse af PR.

- Medlem af forretningsudvalget.

 

Kasserer, John Christensen

- Bestyrer af ØU’s kassebeholdning.

- Udarbejdelse af regnskab/budget.

- Ansvarlig for e-boks og ID registreringer.

- Medlem af forretningsudvalget.

 

Revisor

- Bøje Meiner Jensen

 

Revisor suppleant

- Jesper Elliot Petersen

 

FUR Repræsentant og koordinator, Carl Holst

- Primær kontakt til kommunen.

- Behandling af mails fra kommunen.

- Videresende relevante mails, event. med kommentar.

- Indsende regnskab, ØU aktiviteter og planlagte nye projekter til FUR koordinator

- Deltage i møder med de øvrige udviklingsråd (FUR).

- Medlem af forretningsudvalget

 

 

Udvalg og interessegrupper

 

Forretningsudvalg

- Behandler verserende aktuelle sager.

- Behandler høringssvar.

- Afrapportering til rådsmøder.

  1. Formand – Inga Andersen
  2. Næstformand – Leif Poulsen
  3. Sekretær – Kristian Siggaard
  4. Kassere – John Christensen
  5. FUR repræsentant – Carl Holst

 

Medlemmer udpeget af foreninger/områder og valgt på Årsmødet

- Ølgod Handel og Erhverv               Christian Breum

- Ølgod Handel og Erhverv               Bruno Hansen

- Ølgod Borgerforening                    Leif Poulsen

- Ølgod Borgerforening                    Inga Andersen

- Strellev                                        John Sandholm

- Krusbjerg                                     John Christensen

- Lindbjerg                                      Henny Bentzen

- Gårde                                           Kim Bjørnskov Pedersen

- Kirke/spejder                                Rudin Riknagel

- Ældreforeninger                            Kristian Siggaard

- Idrætsforeninger                           Lars Stampe

- Ildsjæl                                          Carl Holst

- Ildsjæl                                          Lone Mølhede Nielsen

- Ildsjæl                                          Torben Kondrup

- Ildsjæl                                          Peter Zilmer

 

Trafikgruppen

- John Sandholm

- Torben Kondrup

- Dennis H. Petersen

- Rudin Riknagel

- Henny Bentzen

- Peter Zilmer

 

Ølgod Fondens bestyrelse

- Bøje Meiner Jensen

- Leif Poulsen

- John Sandholm

- Conny Lauridsen

- Inga Andersen

- Torben Kondrup

- Ole Andreasen

 

 

 

Velkomstambassadører/byrepræsentanter

- Inga Andersen, Ølgod

- Lone Mølhede Nielsen, Ølgod

- May Kirstine Andersen, Ølgod

- Kaja Dyrvig Johannesen, Strellev

- Trine Rønning Pedersen, Strellev

- Flemming Pedersen, Gårde

- John Christensen, Krusbjerg

Hjemmeside - olgod.dk

- Lone Mølhede Nielsen

- Christian Breum

- Lars Stampe

- Carl Holst (RUBAN)

 

Kommune- og lokalplaner - bosætning

- Inga Andersen

- Bruno Hansen

- Carl Holst

- Leif Poulsen

- Torben Kondrup

- Tina Agergaard

- Lars Teglgaard

 

Nedrivning af faldefærdige bygninger

- Carl Holst

- John Christensen

- Kim B. Pedersen

- Peter Zilmer

 

Projektgruppe – ad hoc

Nedsættes efter behov, med deltagere fra Ølgod Udviklingsråd og eksterne

specialister og ildsjæle.

 

Jul i Ølgod

- Lone Mølhede Nielsen

- Karen Zilmer

- Leif Poulsen

- Christian Breum

 

Børn og unge i Ølgod

- Torben Kondrup

- Christian Breum

- Rudin Riknagel

- Jesper Elliot

- Lars Stampe

- Poul Erik Bentzen